دانه کشاورزی (لیکاپون)

لیکاپون نام تجاری دانه لیکا در بخش کشاورزی بوده که با توجه به تغییر مشخصات شیمیایی و فیزیکی آن در مقایسه با دانه ساختمانی همچون PH، EC و… بواسطه تولید آن بصورت مجزا و در خط تولید کشاورزی شرکت لیکا جهت مصارف کشاورزی قابل استفاده می باشد.

لازم به توضیح است که با توجه به مشخصات نامناسب دانه ساختمانی لیکا جهت استفاده در مصارف کشاورزی، این شرکت مسئولیتی در قبال خسارات ناشی از استفاده از آن در بخش کشاورزی نخواهد داشت.

Image 317.tif
ویژگیها و مزایا:

لیکاپون دارای مزایای بی شماری می باشد که از آن جمله می توان به موارد مهم زیر اشاره نمود:

۱. جایگزین مناسب خاک
۲. ذخیره سازی آب توسط لیکاپون
۳. تهویه ریشه به نحو مطلوب
۴. زیبایی ظاهر لیکاپون در مقایسه با خاک
۵. عدم نیاز به زیر گلدانی در گلدانهای آپارتمانی
۶. عاری از هر نوع آفات و بیماریها

کاربردها و مشخصات:

از کاربردهای لیکاپون در صنعت کشاورزی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱. گلدانهای آپارتمانی
۲. فضای سبز شهری، ساختمانی و محوطه سازی
۳. ایجاد فضای سبز بر روی پشت بام (Roof Garden)
۴. بستر مناسب جهت کشت های گلخانه ای ، هیدروپنیک (Hydroponic) و آکواپونیک (Aquaponics)

31
روشهای اجرایی:

روشهای اجرا با لیکاپون برای کاربریهای مختلف که در بخش کاربردها اشاره شد متفاوت است:
روش کشت با لیکاپون در گلدانهای آپارتمانی:
• محیطی که می بایست در آن تعویض گلدان انجام پذیرد باید شرایط مناسب اعم از رطوبت کافی، دمای مناسب و ملایم و عدم جریان مستقیم هوا را داشته باشد.
• دانه های درشت، متوسط و ریز لیکاپون را به صورت مجزا با آب گرم شستشوی کامل نموده و آنها را در محلی تمیز و خشک قرار داده تا مقداری از رطوبت آن کاسته شود.
• گیاه داخل گلدان را بر اساس سایز گلدان و در صورت امکان، از محل ساقه مابین دو انگشت خود قرار داده و به آرامی گلدان را وارونه نمایید و با زدن چند ضربه به انتهای گلدان ریشه گیاه را به همران خاک اطراف آن از گلدان خارج نمایید.
• داخل یک افشانه مقداری آب ولرم ریخته و از فاصله ۲۰ سانتی متری بر روی خاک و ریشه مه افشانی نمایید تا به آرامی خاک شکل خود را از دست داده و بتوان ریشه را تا حدودی از خاک عاری نمود.
• ته گلدان یا  Flower Box(جعبه گل) را جهت زهکشی بهتر بر اساس سایز گلدان از ۲ تا ۸ سانتی متر با دانه درشت پرنمایید.
• چنانچه قصد دارید برای تغذیه گیاه از کمپوست استفاده نمایید حتماً به خاطر داشته باشید که ته گلدان یا جعبه گل باید سوراخ داشته باشد و سپس  ترکیبی از کمپوست با دانه ریز لیکاپون به نسبت دو به یک تهیه نمایید و  پس از مه افشانی کل مخلوط تهیه شده آن را به ضخامت ۲ الی ۳۰ سانتی متر بر اساس سایز گلدان بر روی دانه درشت قرار دهید. ازاین ترکیب به عنوان بستر ریشه استفاده می گردد، حتماً به خاطر داشته باشید که چنانچه تصمیم دارید جهت تغذیه گیاه از کود کامل مایع استفاده نمایید حتماً می بایست گلدان یا جعبه گلتان بدون سوراخ انتهایی گلدان باشد و ترکیبی از کود مایع و آب ولرم را هر ۲ الی ۳ ماه یکبار بر روی لیکاپون مه پاشی نمایید.  ریشه گیاه را به آرامی بر روی بستر قرار داده و کمی از قسمت پایینی ریشه را با دانه ریز لیکاپون پر نمایید.
• دانه متوسط را به آرامی و بدون آنکه به ریشه ها آسیبی وارد گردد در مجاورت ریشه قرار دهید و تا قسمت شروع ساقه را با دانه متوسط پر نمایید.
• قسمت سطحی گلدان یا Flower Box را با هر سه سایز دانه می توان به صورت سلیقه ای تزئین نمود.
• پس از کشت در لیکاپون بهتر است به مدت یک هفته هر روز گیاه را با آب ولرم مه پاشی نمود، البته شرایط آبیاری بر اساس نوع گیاه متفاوت است.

روش کشت با لیکاپون در فضای سبز شهری، ساختمانی و محوطه سازی:
• روش کشت با لیکاپون در فضای سبز شهری، ساختمانی و محوطه سازی کاملاً مشابه روش قبل است با این تفاوت که سایز دانه بر اساس وضعیت ریشه هنگام کاشت ( ریشه ظریف و یا ریشه قوی) متفاوت می باشد.

روش کشت با لیکاپون در ایجاد فضای سبز بر روی پشت بام (Roof Garden) و دیوار سبز(Green Wall) :

• با توجه به افزایش روزافزون جمعیت و کاهش سرانه فضای سبز به ویژه در شهر های پر جمعیت، امروزه احداث فضای سبز بر روی پشت بام از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و مورد استقبال گسترده شهروندان واقع شده است. این موضوع با علم بر آن است که با توجه به آنکه وزن دیوار و بام سبز مستقیماً بر روی سازه قرار دارد، این کار می بایست بسیار حساب شده و با استفاده از بستر مناسب و سبک و توسط افراد متخصص انجام پذیرد. در همین راستا بهترین بستر که تمام مشخصات مناسب برای این منظور را داشته باشد، لیکاپون است.
در شکل زیر می توان سطح مقطع فضای سبز بر روی پشت بام را مشاهده نمود:

روش کشت با لیکاپون در کشت های گلخانه ای ، هیدروپنیک (Hydroponic) و آکواپونیک (Aquaponics):

• در کشتهای گلخانه ای و به ویژه هیدروپنیک و آکواپونیک ، لیکاپون بستر بسیار مناسبی برای کشت است. سایز دانه مورد استفاده (درشت، متوسط، ریز) در بستر کشت موضوع بسیار مهم و حساسی می باشد که حتماً می بایست به آن توجه ویژه ای نمود.
• نکته دیگری که باید در این نوع کشت ها مورد توجه قرار گیرد آن است که بهتر است قبل از استفاده از لیکاپون در بستر کشت هیدروپنیک و آکواپونیک آن را با آب بسیار گرم شستشو داد و پس از آن در محیط کشت استفاده نمود.